Príbeh o kuse papiera.

Autor: Martinko Kočiš | 1.2.2009 o 12:15 | (upravené 22.9.2020 o 20:03) Karma článku: 10,42 | Prečítané:  10487x

Dva dni pred polročnou a celoročnou klasifikáciou sa začína príbeh. Príbeh o tom, ako našim žiakom oznámiť, ako boli klasifikovaní. Oznámiť im to na zdrape papiera, ktorý bude zaujímať neskôr asi len jednu tretinu z nich.

vysvedcenia.png

Od 1. septembra 2009 sme na našich školách privítali Novú školskú reformu. Ktorá priniesla okrem iného školám nielen obsahovú reformu (prepísanie starých štandardov), ale aj školám náklady na Školské vzdelávacie programy. 800 stranové dokumenty skončili úspešne v archívoch školy. A na internete. 

V takom školskom vzdelávacom programe sa široká verejnosť mohla dozvedieť, že v rámci vzdelávacej oblasti  Jazyk a komunikácia sa ich deti učia okrem vyučovacieho jazyka (SJL, MJ), aj cudzie jazyky. Človek a hodnoty, to je Náboženská výchova atď.

Naši prváci na stredných školách, piataci na osemročných gymnáziách, teda na vyššom sekundárnom vzdelávaní čakal nový systém (samozrejme aj tie isté ročníky na ZŠ).

Dozvedeli sme, že podľa EÚ (vraj aj podľa OECD), máme nove stupne vzdelávania IESCD 2A, IESCD 3A.

Školám pribudla možnosť alternatívnych predmetov, možnosť prierezových tém, medzipredmetových vzťahov. Ale pribudlo učivo v jednotlivých predmetoch, ubudli hodiny. Aká super reforma. A tak školy zachraňovali úväzky dotáciami.

Po skoro trojtýždňových zimných prázdninách sme sa vrátili do škôl. S jediným cieľom. Žiakom za pár dni, skúsiť vypočítať polročné hodnotenie, uzavrieť ich štvormesačnú snahu.

Podarilo sa. Výsledky treba oznámiť aj na papier. Papier sa volá Vysvedčenie. Každá škola si objednáva tlačivá. Od ŠEVTu. Určite to robia školy v predstihu. Taký monopol ako ŠEVT to nevytlačí za pár dní.

Staré vysvedčenia stačil ŠEVT vytlačiť načas. Aj do škôl došli načas. Pribudla len jedna kolónka. Rok dochádzky. Aj s tou mali naši metodici problémy. Je to rok dochádzky alebo rok školskej dochádzky ? Na Slovensku máme povinnú desaťročné dochádzku. Ak niekto študuje na bilingválnom gymnáziu, tak v piatej trieda tam mohol mať aj napísané štrnásty. Metodici z krajských školských úradov však rozhodli, že tam bude len maximálne slovo desiaty a ostatným ponlčka (aj to len v Žilinskom kraji). Hurá. Zmizne asi doložka na vysvedčení. Žiak, žiačka splnil, splnila povinnú školskú dochádzku. A môže sa doložka vyškrtnúť, z ľavého dolného rohu do pravého horného. Pár rokov sme škrtali opačne. Nevadí. Aj od 1.1.2009 už nie sme podľa EÚ SR (Slovak Republic) a tak do štátnej príslušnosti dávame SK (Slovakia). Ako na ŠPZ.

A čo naši prváci. Chceli vedieť, v ktorej oblasti sú dobrí. Či im vonia príroda alebo spoločnosť. A na naši úradníci z ministerstiev a krajských školských úradov si dali asi novoročné predsavzatie. Po novom roku sa ujednoťme na vzoroch vysvedčení. Okolo 13.1. aj došli prvé metodické pokyny. Vzory vysvedčení nájdete na stránke MŠ SR. Neboli tam. Asi na druhý alebo tretí deň.Potom tieto vzory niekto opravil, neviem koľko krát. Sami vieme, že nakoniec dostali maďarské školy zlé vysvedčenia. Doškrabali ručne známky.Na školách tlačíme vysvedčenia cez špeciálne programy. Na MŠ majú len perá. Nevadí.

Ešte, že sú na niektorých školách ľudia, ktorí predvídajú krízové stavy. Rozprúdila sa široká diskusia. Keď už nemáme originálne tlačivá, čo budeme robiť (to som ešte nespomenul nové Katalógové a evidenčné listy, ktoré tiež neprišli). Samozrejme sú náhradné tlačivá. Odpisy vysvedčení. O tom, že by školy ušetrili, rozdiel v cene ŠEVT vysvedčenia a A4 papiera je asi 4,50 SK (0,12 €) a pri počte žiakov cca 1000 je to pekná položka. Ušetrili by ak sa tlačili na polroka len odpisy. Ale vraj to naša legislatíva nedovoľuje. Ale ani nezakazuje. Viď vyhláška MŠ SR 326/2008. A tak niektorí tlačia odpisy celej škole, a niektorí robili dva druhy tlače, odpisy a vysvedčenia. A na nemenovanej obchodnej akadémii mali len vysvedčenia. Z rúk najvyššieho.

Pri pohľade žiakom do očí, ako sme videli v televízii radosť bola rovnaká. Aj tak tá A4, resp. originál tlačivo dopadne takisto.  Odpis na A4 žiaci vracať nemusia a pokrčené vysvedčenie áno. A na konci roka sa toto tlačivo nebude dať použiť a dostane žiak nové.

Takže ak 770 000 žiakov nemalo originálne tlačivo, kus papiera, dostalo len iný kus papiera, tak sme ho mohli dať aj ostatným žiakom. A ušetriť. A nerozčuľovať sa z vyjadrení typu: "Školy mali možnosť si vysvedčenia včas objednať. Ministerstvo nastavilo pravidlá, ale zodpovednosť za objednanie tlačív včas je na školách". Takže prepáčte žiaci, ktorých len odpis vysvedčenia leží niekde na neznámom mieste.  Veď vaši rodičia o tých známkach vedeli aj možno dopredu.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?